Bohaterowie naszej ery

2 wydanie NLE

Równie wysoko unoszą się w chmurach, jak mocno stąpają po Ziemi, by realizować swoje marzenia i koncepcje. I to właśnie z nimi będziemy y w drugim wydaniu „Newsweek Learning English” szlifować nasze umiejętności językowe.

Zawsze marzyłem, by polecieć w Kosmos. Spojrzeć na Ziemię z góry; dotknąć powierzchni Marsa, by przekonać się, że naprawdę istnieje. Bohaterowie wybranych przez nas artykułów do drugiego, czerwcowego wydania magazynu „Newsweek Learning English” równie wysoko unoszą się w chmurach, jak i mocno stąpają po Ziemi, by realizować swoje marzenia i koncepcje.

Superman szybuje w swoich niebiesko-czerwonych rajtkach, od ośmiu dekad ratując świat, o czym pisze Dante A. Ciampaglia w tekście „Super 80″ . Czasy i ludzie się zmieniają, a on – już przecież sędziwy gość – wciąż gromadzi w kinach tłumy publiczności podczas kolejnych kinowych premier.

Dla niektórych nie tylko Ziemia, ale i cały Wszechświat to mało. Elon Musk nie dość, że zrewolucjonizował branżę samochodową i energetyczną, to pracuje nad wdrożeniem prywatnego transportu kosmicznego. W tekście „To Sleep Perchance to Download” Nathan DiCamillo przybliża m.in. najnowszą koncepcję Muska wszczepiania implantów i elektrod do mózgu, co ma umożliwić ludziom w przyszłości konkurowanie z robotami.

Dzięki nieprawdopodobnemu rozwojowi technologii futuryści coraz śmielej i efektywnej realizują swoje wizje. Postęp cywilizacyjny, jakiego jesteśmy świadkami od kilku dekad niestety nie idzie w parze z umacnianiem społeczeństw obywatelskich. Do tego wydania „Newsweek Learning English” wybrałem teksty, w których amerykańscy publicyści analizują antydemokratyczne ruchy na Starym Kontynencie. Perspektywa zza Atlantyku pozwala wyostrzyć spojrzenie na obecną sytuację w Europie. W artykule „Hello Dictator” Orlando Crowcroft pokazuje, jak Victor Orbán, już trzecia kadencje piastujący stanowisko premiera Węgier, podsyca antyemigracyjne nastroje wśród Węgrów, przedstawiając się jako wybawca swojego kraju, który chroni chrześcijańską Europe przed muzułmańskimi hordami.

Drodzy czytelnicy, gdy już będziecie po lekturze oryginalnych – wyselekcjonowanych specjalnie dla Was z amerykańskiego „Newsweeka” tekstów – zróbcie przygotowane zadania na poziomach średnio zaawansowanym (B2) oraz zaawansowanym (C1). Pomogą Wam one w pełni cieszyć się znajomością języka angielskiego. Teksty wzbogaciliśmy o nagrania audio i wideo, by jeszcze bardziej pobudzić Waszą wyobraźnię.

2 wydanie NLE

Magazyn Newsweek Learning English dostępny w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce

oraz na:

https://literia.pl/czasopisma/tygodniki-i-miesieczniki/newsweek-learning-english

http://www.empik.com/newsweek-polska-learning-english,p1201162911,prasa-p

https://www.bookcity.pl/newsweek-learning-english/pid/44293

 

Życzę przyjemnie spędzonego czasu z językiem angielskim!

Mariusz Gomuła