Europejskie déjà vu

learning3d_3numer

W trzecim wydaniu „Newsweek Learning English” będziemy podnosić poziom znajomości języka angielskiego, korzystając z tekstów poświęconych problemom współczesnej Europy.

Szampan wypity, życzenia złożone, czas na miesiąc miodowy w Zjednoczonym Królestwie! A jednak wielu Brytyjczyków, zamiast dalej świętować ślub księcia, obawia się czy ci sami Windsorowie, którzy bali się otwartości Diany będą w stanie zaakceptować Meghan Markel. Mieszkańcy Albionu zastanawiają się jak rodzina królewska przyjmie w swoje grono rozwódkę, feministkę pracującą w show biznesie, starszą od męża o trzy lata przedstawicielkę innej grupy etnicznej. Historia lubi się powtarzać…

Chociaż dzieci pochodzące ze związków mieszanych rasowo stanowią najszybciej rosnącą grupę noworodków na Wyspach Brytyjskich, a Zjednoczone Królestwo jest pod tym względem zdecydowanie bardziej postępowe niż reszta zachodniego świata, to jednak do pełnej społecznej akceptacji w tym obszarze wciąż wiele brakuje. Yasmin Alibhai-Brown w artykule „Britain in Black and White” zwraca uwagę na to, że na Wyspach nadal jest wiele środowisk nieprzychylnych imigrantom o „niewłaściwym” kolorze skóry. Dotyczy to  zarówno tych, którzy od urodzenia mieszkają w ojczyźnie Szekspira, jak i tych niedawno przybyłych. Autorka zwraca uwagę na szykanowanie ludności pochodzenia karaibskiego przez brytyjskich urzędników imigracyjnych. Wskazuje ona, że ludzi tych „sprowadzano” niegdyś jako tanią siłę roboczą, a obecnie odbiera się im przywileje obywatelskie i żąda od nich udowadniana brytyjskiego obywatelstwa.

Co więcej,  z artykułu Owena Mattews’a „The New Iron Curtain” dowiemy się, że Europa znów oddaje się we władanie najmroczniejszym demonom swojej przeszłości. Globalny wzrost konserwatywnego nacjonalizmu  świadczy jego zdaniem o rebelii przeciw wartościom, pryncypiom i regułom liberalnej demokracji, które leżą u podstaw współczesnej Unii Europejskiej. Antyunijna postawa Viktora Orbána, poparcie dla katalońskich separatystów, sukces brytyjskich zwolenników wyjścia z UE, czy też popularność czeskich populistów pod wodzą Miloša Zemana, to zdaniem Mattewse’a przejawy tego szerszego, pachnącego naftaliną, zjawiska.

Także w Polsce wielu z nas mogło ostatnio odnieść wrażenie, że już kiedyś byliśmy w sytuacji takiej jak dziś. W artykule Orlando Crowcrofta, „Legacy of Ashes” czytamy, że Administracja Prezydenta Trumpa oskarża Polskę o ograniczanie wolności słowa. Zdaniem autora nasz kraj, który przez dekady ofiarnie walczył o swobodę wypowiedzi zdaje się powracać do niechlubnych wzorców z minionej epoki. Już kiedyś podnoszono alarm, że Rząd w kraju nad Wisłą „dokonuje zamachu na wolność słowa”. Czy to tylko ulotne, choć nieprzyjemne déjà vu, czy też część trwałego procesu, zmieniającego Europę z otwartego i gościnnego kontynentu w miejsce, którym już kiedyś było?

Drodzy czytelnicy, sprawdźcie sami, który z wybranych przez nas tekstów trzeciego wydania Newsweek Learning English jest Waszym zdaniem najciekawszy i najbardziej poruszający. Gdy już przeczytacie oryginalne teksty z amerykańskiego Newsweeka, wyselekcjonowane specjalnie dla Was, zróbcie przygotowane zadania na poziomach średnio zaawansowanym (B2) oraz zaawansowanym (C1). Pomogą Wam one w pełni korzystać ze znajomością języka angielskiego. Teksty wzbogaciliśmy o nagrania audio i wideo, by jeszcze bardziej pobudzić Was do refleksji.

3 numer learning3d_3numer

Magazyn Newsweek Learning English dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce

oraz na:

https://literia.pl/czasopisma/tygodniki-i-miesieczniki/newsweek-learning-english

http://www.empik.com/newsweek-polska-learning-english,p1201162911,prasa-p

https://www.bookcity.pl/newsweek-learning-english/pid/44293

Życzę przyjemnie spędzonego czasu z językiem angielskim!

Mariusz Gomuła