Po prostu mówimy!

okladka angielski

„Kiedy rozmawiam z moimi studentami po angielsku, nie zastanawiamy się, która
forma będzie poprawna. Dyskutujemy o życiu pełnym niespodzianek, wyzwaniach
w pracy i ciekawym świecie dookoła nas. I mówimy coraz pewniej i płynniej.”

Jak przyspieszyć naukę języka obcego? Jaka metoda jest najskuteczniejsza? Na takie pytania odpowiadam niemal codziennie. I staram się sprostać wymaganiom zarówno moich studentów, jak i postępującej światowej globalizacji oraz nowoczesnych technologii, które wymuszają natychmiastowe reagowanie i wprowadzanie skutecznych metod nauczania.

Gdy na jednych z ostatnich zajęć moja studentka Ania, zapytała: „Kim są ci wszyscy ludzie, którzy tak płynnie mówią po angielsku?”, odpowiedziałem bez wahania, że to ludzie tacy jak ona, osiągający sukcesy zawodowe, spostrzegawczy i ciekawi świata, wyznaczający sobie
ambitne cele w życiu. Trochę zaskoczona odpowiedzią, nieśmiało zapytała: „To dlaczego jeszcze ja tak dobrze nie znam angielskiego?”

Anna nie jest wyjątkiem. Odpowiedzialna praca, rodzina i chęć realizowania swojego hobby nie pozostawiają wiele czasu na szlifowanie języka. Dziś prawie wszyscy cierpimy na jego notoryczny brak. Ale moi studenci są bardzo zmotywowani, bo potrafię im ułatwić poszerzanie kompetencji językowych, dostarczając takich narzędzi, by bez większego wysiłku osiągali także wyznaczone cele językowe.

Jak to zrobić? Z mojej wieloletniej pracy z dorosłymi wynika, że najlepsze rezultaty osiągają Ci, którzy potrafią powiązać naukę języka z życiem prywatnym i zawodowym, z otaczającym ich światem, pasjami. Czytają prasę anglojęzyczną, gdzie znajdują aktualne, interesujące teksty, oglądają inspirujące ich materiały wideo i dyskusje na zajmujące ich tematy. Kiedy rozmawiam z moimi studentami po angielsku nie zastanawiamy się, która forma będzie poprawna. Po prostu mówimy, wykorzystując zasoby słownictwa i gramatyki, które już posiadamy. I wszyscy czują ogromną przyjemność. W takiej atmosferze zmora, jaką dla wielu jest gramatyka, przestaje być trudnością w opanowaniu języka. Bo wszelkie formy i konstrukcje gramatyczne poznajemy w kontekście żywego języka. Poprawne wzorce językowe ćwiczymy i utrwalamy na autentycznych materiałach prasowych lub wideo, co jest bardzo efektywne i szybko przekłada się na postępy w mówieniu i pisaniu po angielsku.

W oparciu o stworzony przeze mnie bardzo skuteczny model uczenia się słownictwa i gramatyki, bazujący na oryginalnych anglojęzycznych treściach, powstał magazyn do nauki języka angielskiego „Learning English”, który mam zaszczyt Państwu przekazać. Wybrałem dla Państwa piętnaście niezwykle ciekawych artykułów z różnych dziedzin z amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Selekcjonując materiały, zadbałem o ich różnorodność, by każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Aby ułatwić Państwu pracę z anglojęzycznymi artykułami o tematyce biznesowej, naukowej czy z zakresu kultury anglosaskiej i sztuki podzieliłem materiał na dwa, najbardziej popularne wśród dorosłych poziomy zaawansowania językowego – średniozaawansowany (B2) oraz zaawansowany (C1). Teksty wzbogaciłem o nagrania audio i wideo, by jeszcze bardziej pobudzić Waszą wyobraźnię.

okladka angielski

Magazyn Newsweek Learning English dostępny w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce

oraz na:

https://literia.pl/czasopisma/tygodniki-i-miesieczniki/newsweek-learning-english

http://www.empik.com/newsweek-polska-learning-english,p1201162911,prasa-p

https://www.bookcity.pl/newsweek-learning-english/pid/44293

 

Życzę przyjemnie spędzonego czasu z językiem angielskim!
Mariusz Gomuła