Przesłanie autentyczności

okladka_Learning_Freddie_ok.indd

Będziemy pamiętać dumnego Persa, megagwiazdę rocka i wielką sceniczną osobowość. Freddie Mercury w trudnych czasach nietolerancji pokazał światu, że każdy może być sobą

 

Dopóki słońce świeci na niebie i jest piasek na pustyni

Dopóki fale pędzą po morzu i roztrzaskują się o brzeg

Dopóki jest wiatr i gwiazdy, i tęcza (…)

Dopóty będziemy próbować

Queen, Innuendo

 

Freddie Mercury zawsze będzie uwielbiany za legendarne przeboje, jak „Bohemian Rhapsody” czy „Innuendo”, które stworzył z zespołem Queen. Pamięć o nim nie przeminie, bo w pełnych nietolerancji czasach pokonał własne lęki, zdjął maskę wykreowanego wizerunku i pokazał światu całego siebie. Jego przesłanie, że każdy może być tym, kim chce, trafiło do milionów ludzi na świecie.

W artykule „Freddie Mercury. »Musical prostitute« from Zanzibar” czytamy, że 27 lat temu świat utracił genialnego wokalistę, człowieka przez całe życie całkowicie oddanego muzyce, któremu obce były jakiekolwiek kompromisy. Wszyscy będziemy pamiętać dumnego Persa, megagwiazdę rocka i wielką sceniczną osobowość, która onieśmielała swoimi koncertami gigantów muzyki. Nieliczni, którzy mieli szczęście obcować z nim prywatnie, pamiętają go jako nieufnego introwertyka, niechętnie udzielającego wywiadów miłośnika kotów i uzdolnionego pianistę.

Wielkie artystyczne osobowości mogą zmienić obyczajowość i mentalność nie tylko swoich fanów. Nie udało się to jednak złotemu dziecku Hollywood, Tomowi Cruise’owi. Ryan Bort w artykule „Cruise Control” przytacza serię kompromitujących wpadek hollywoodzkiego amanta: począwszy od powiązań aktora z Kościołem scjentologicznym poprzez kompromitujące telewizyjne popisy u Oprah Winfrey, skończywszy na skandalach małżeńskich. To wszystko nie ma wpływu na jego pozycję na rynku filmowym: publiczność wciąż chce go oglądać i pozostaje jednym z najlepiej opłacanych gwiazdorów Hollywood.

Bo o uwagę i zainteresowanie trzeba umieć się troszczyć. Doskonale tę umiejętność opanował chiński aparat państwowy, który aktywnie włączył się w celebrowanie sierpniowego święta Qixi, wschodniego odpowiednika walentynek. Chrisitine Zhao w tekście „Playing Communist Cupid” opisuje, jak Państwo Środka próbuje zarządzać nieustatkowanymi singlami i wspiera ich rodziny w kojarzeniu małżeństw.

Drodzy czytelnicy, sprawdźcie sami, który z wybranych przez nas tekstów siódmego wydania „Newsweek Learning English” jest waszym zdaniem najbardziej interesujący i najbardziej poruszający. Gdy już przeczytacie nasze teksty wybrane z „Newsweeka” specjalnie dla was, zróbcie przygotowane zadania na poziomach niższym średnio zaawansowanym (B1), średnio zaawansowanym (B2) oraz zaawansowanym (C1). Pomogą wam one w pełni korzystać ze znajomości języka angielskiego. Teksty wzbogaciliśmy o nagrania audio i wideo, by jeszcze bardziej pobudzić was do refleksji i dyskusji.

okladka_Learning_Freddie_ok.indd

Magazyn Newsweek Learning English dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce oraz na:

https://literia.pl/czasopisma/tygodniki-i-miesieczniki/newsweek-learning-english

Życzę przyjemnie spędzonego czasu z językiem angielskim!

Mariusz Gomuła